BLOG
Doğru Yazı Tipi Ne Olmalı?

Doğru Yazı Tipi Ne Olmalı?

İşletmeniz için seçtiğiniz fontların alt çizginizi etkilemeyeceğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün.

Yazı tipi, web sayfanızın, kartvizitinizin ve müşterilere ve potansiyel müşterilerle iletişim kurmak için kullandığınız diğer medyaların en önemli tasarım unsurlarından biridir. Zaman kaybı gibi görünebilir, ancak web sitenizin yazı tiplerini araştırmaya çalışmak, elde ettiğiniz dönüşüm sayısında büyük bir fark yaratabilir veya yapmaz. Niye ya? Araştırmalar, insanların aslında duygusal düzeyde farklı font türlerine tepki gösterdiğini göstermiştir.

Doğru olanı seçin, daha fazla bağlantı kurun, güven sağlayın ve nihai olarak ziyaretçilerinizin işini kazanın. "Kötü" bir yazı tipi seçin ve insanlar harekete geçmeden, söylemeniz gereken şeyi okumadan uzaklaşabilir.

Yazı Tipinin İşletmenizin Bakış Şekline Etkisi

Şu cümlelere bir göz atın:

Her bir yazı tipi için kendiniz nasıl bir partiye gidiyordunuz?

Birincisi bir çocuğun doğum günü partisi, ikincisi için süslü bir akşam yemeği partisi ve üçüncü için temalı parti şekli resmediyordunuz. Her yazı tipi okuyucuya okunacak içeriğin yanı sıra mesaj yazarının izleniminden farklı bir izlenim bırakır.

Aynı kavram, okuyucuları işiniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ettiğinizde de geçerlidir. Daha ciddi bir yazı yazıyorsanız, okurlarınız daha ciddi bir iş olduğunuzu varsayacaktır. Comic Sans MS gibi eğlenceli bir şeyler yazıyorsanız, işinizi ciddiye almayabilirler. Yazı tipi seçeneklerinizi ziyaretçilerin rahat okumak istediği yere koyun.

Okuyucunuzun işiniz hakkındaki genel izleniminin ötesinde yazı tipleri, okuyucularınızın eylem çağrılarınıza yanıt vermesine ve dolayısıyla daha fazla iş geliştirmenize yardımcı olabilir.

Psikolog Kevin Larson, yazı tipi kullanımı ve duygu konusunda en dikkat çekici çalışmalarından birini gerçekleştirdi . Larson, New Yorker'ın farklı sayfalarını gruplara verdi . Birinde net, iyi tasarlanmış tipografi vardı. Diğer ... o kadar değil.

O, tipografi dünyasını salladı ve birçok tasarımcının iyi bir fontun önemi konusunda sezgileri olduğunu doğruladı. Sayfalarını The New Yorker'dan okuduktan sonra katılımcılar aşağıdaki kriterleri kullanarak sayfaları derecelendirdi:

Metnin okunması kolaydı.

Sayfa düzeni bir dergi gibi görünüyordu.

Kontrolümü elinde tuttuğumu hissettim.

Gitmek istediğim yere ulaşmak kolay oldu.

Kötü tasarlanmış düzen verilen grup, içerikte dolaşmada daha fazla sıkıntı yaşadı ve bazı katılımcılar, duygularını kaş çatarak fiziksel olarak ifade ettiler. Bu arada, iyi tipografiye maruz kalan grup belgeyi okumak için daha az zaman aldığını ve daha iyi hissettiğini hissetti. Sonuçta iyi durumda oldukları durum, artan bilişsel odaklanmayı sürdürmelerine, zihinsel süreçleri daha verimli bir şekilde yürütmelerine ve deney boyunca gelişmiş netlik hissi vermelerine izin verdiler.

Web sitenizin tasarımını göz önüne aldığınızda, yukarıdaki ölçütler işletmeleriniz için son derece önemlidir. Sitenizi netlik ve rahatlık için yazıp tasarlarsanız, okuyucularınızın sayfanızda kalmasını, web sitenizde gezinmesini ve işiniz hakkında daha fazla bilgi edinmesini kolaylaştıracaktır. Okuyucularınız sitenizin mesajını daha iyi anlayacak ve okurken dikkat etmesi daha muhtemel olduğundan, daha az haber mezun olmayacaktır.

Okurlar kontrol altında hissedince, kendinden emin hissederler. Sonuç olarak, iyi tipografi, okuyucuları işinize kendinden emin hissettirir. Bu, onları telefonla aramayı ve sizi çağırma ihtimalini arttıracak veya web sitenizde önerdiğiniz herhangi bir harekete geçirici mesaja yanıt verecektir.

İşletmeniz için doğru yazı tipini seçme

Tamam, bu nedenle yazı tiplerinin önemli olduğunu bilirsiniz. Ama nasıl seçersiniz? Orada hangi yazı tipi var? Başlığınız, üstbilgileriniz, yan çubuklarınız ve benzerleriniz için farklı fontlar kullanmalı mısınız?

İlk önce ikinci soruyu cevaplayalım. Kaç yazı tipi var? Yüzlerce. Binlerce, hatta. Ve insanlar her gün daha fazlasını yaratırlar. Fakat çoğu, hiçbir işin kullanması gereken "özel" yazı tipidir.

Serif: Serif, "serifler" ile tanımlanan klasik bir yazı tipi stilidir. Peki serifler nedir? Onlar, her mektubun kenarlarında gördüğünüz küçük projeksiyonlar veya bezemeler. Bu yazı tipleri genellikle yazdırma ortamı için daha uygun olarak kabul edilir ve genellikle diğer yazı tiplerinden daha "ciddi" olarak kabul edilir.

Serif fontların yaygın örnekleri Garamond, Baskerville ve Cambria.

Sans Serif: Fontlar geliştikçe, klasik seriflerle giderek daha çok insan giderek serif fontları (veya "olmadan") hale geldi. Serifler olmadan bu fontlar basitleştirilmiş ve açık görünüş eğilimindedir. Genel olarak, her mektubun tanınması ve tanımlanması daha kolaydır. Sans serif yazı tipleri hem dijital ekranlar hem de genç okuyucular tarafından okunacak metinler için önerilir.

Sans serif yazı tiplerinin genel örnekleri Helvetica, Arial ve Verdana'dır.

Script: Bu yazı tipleri, bilgisayar ekranlarımızda ve kitaplarımızda her gün gördüğümüz yazı tiplerinden daha elle yazılmış görünüyor. Komut dosyası yazı tipleri resmi veya geçici olabilir. Web sitenizin bünyesindeki yazı tipi fontları klostrofobik görünebilir ve okuyucunuzu kapatabilir, çünkü genellikle genel iş kullanımı için önerilmez.

Olduğu söyleniyor, bu kategorideki yazı tipleri bazen başlıklar veya önemli başlıklar için kullanılabilir - ancak ancak amacınız belirli bir duygu veya havayı iletmekse.

Komut dosyası yazı tipinin genel örnekleri Brush Script, Handwriting ve Papyrus.

Decorative: Yazı tipi yazı tiplerinde olduğu gibi, dekoratif yazı tipleri de gövde metni için ve çoğunlukla aynı gerekçelerle önerilmez. Ancak bu, web sayfanızı tasarlarken bunların tamamen gözardı edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Dekoratif yazı tipleri belirli amaçlara hizmet eder ve okuyucunun dikkatini çekmek için öne çıkabilir.

Dekorative yazı tipine ilişkin genel örnekler arasında DK Cryaon Crumble, Curlz MT ve Marker Felt bulunur.

 

Bir Yazı Seçmeye Hazır olduğunuzu Düşünelim mi?

Çok hızlı değil. Sevdiğiniz bir yazı tipini bulduğunuzda, geri adım atmanız ve biraz araştırma yapmanın zamanı geldi.

Fontunuzun geçmişini öğrenerek başlayın. Bu, yazı tipinin daha önce nerede kullanıldığını bulmak anlamına gelir. Okuyucularınız bilinçsizce yazı tipinizi - dolayısıyla işinizi - diğer organizasyonlar, işletmeler ve hatta daha önce bu yazı tipini kullanmış olan kişilerle ilişkilendirebilirler.

Ayrıca, fontun çok çeşitli cihazlar ve platformlar için kullanılabildiğinden emin olmak için kontrol edin. Mac kullanıyor musun? PC? Android? IPhone? Okuyucularınız ne olacak?

Maalesef, her platformda birkaç yazı tipi bulunmaktadır . Çok yönlü olan yazı tiplerine genelde "evrensel" veya "web güvenli" yazı tipleri denir. İşte bu yazı tiplerinin bir listesi:

Arial, Arial, Helvetica, sans serif

Arial Black, Arial Black, Gadget, sans serif

Comic Sans MS, Comic Sans MS5, cursive

Courier New, Courier New, Courier6, monospace          

Georgia1, Georgia, serif

Impact, Impact5, Charcoal6, sans serif

Lucida Console, Monaco5, monospace

Lucida Sans Unicode, Lucida Grande, sans serif

Palatino Linotype, Book Antiqua3, Palatino6, serif

Tahoma, Geneva, sans serif

Times New Roman, Times, serif

Trebuchet MS1, Helvetica, sans serif

Verdana, Verdana, Geneva, sans serif

Symbol, Symbol(Symbol2, Symbol2)

Webdings, Webdings(Webdings2, Webdings2)

Wingdings, Zapf Dingbats(Wingdings2, Zapf Dingbats2)

MS Sans Serif4, Geneva, sans serif 

MS Serif4, New York6, serif

Gördüğünüz gibi, "universal" yazı tiplerinin çoğu serif veya sans-serif'tir. Diğerlerinin çoğu, siteniz için kullanmayacağınız muhtemel sembollerden oluşur.

Bu listede olmayan bir yazı tipi kullanmak isterseniz, web sitenizi farklı aygıt ve platformlarda görüntüleyerek yazı tipinizi test edin. Benzersiz bir yazı tipi, her bir platformda aynı izlenimi vermez veya aynı görünüme sahip olmayabilir. Her bir platforma nasıl bakacağınız konusunda iyi olduğunuzdan emin olun.

 

Birden Fazla Fonta İhtiyacınız Var mı?

Bir yazı tipi yeterli değilse hızlı bir ipucu:

Farklı metin türlerini ayırmak için başlıklar, başlıklar ve sütunlar kullandığımız gibi web sitemizin farklı bölümlerini ayırmak veya vurgulamak için birden fazla yazı tipi de kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, birbirini tamamlayan yazı tiplerini seçmek önemlidir.

Temel olarak kullandığınız bir fontun aynısı olan bir yazı tipi seçmek goofy görünüyor ve ayrıca metni okuyucunun gözünü doğru şekilde yakalayacak şekilde vurgulamıyor. Eninde sonunda, dağınık ve muhtemelen kafa karıştırıcı okuyucuların farkına varırsa sonuçlanacaktır.

Kısaca : Çakışan yazı tiplerinden kaçının ve zıt yazı tipleri arayın .

 

Genel Tasarımda Anahtar Bir Bileşen Olan Yazı Tipiniz

Unutmayın, seçtiğiniz yazı tipi yalnızca deneyimin bir parçasıdır.

Potansiyel müşterileriniz web siteniz üzerinden göz atarken, olabildiğince çabuk onlara mümkün olduğunca fazla bilgi aktarmak önemlidir. Dikkat kapsamlarımız kısa. Benzer hizmetler sunan işletmelere bakmak için açık birden fazla sekme bulunduğunda bu özellikle geçerlidir!

Dönüşümlerinizi en üst düzeye çıkarmak için sitenizin okumak ve anlamak için en kolay yol olduğundan emin olun.

Paylaş

BENZER YAZILAR